Bohužiaľ, práca lekára nepatrí k najčistejším povolaniam, čo je dosť paradoxné vzhľadom na dokonalú hygienu, ktorú treba denne dodržiavať. Čistý lekársky odev je preto nevyhnutný nielen z čisto estetických dôvodov, ale predovšetkým preto, aby sa zabránilo škodlivým baktériám a kontaminácii. Pri praní je dôležité, čím a v čom oblečenie perieme. Zistite, ako bezpečne prať a dezinfikovať zdravotnícke odevy doma, aby vyzerali každý deň lepšie a dlho vám slúžili.
Ako dezinfikovať zdravotnícke oblečenie?
Vzhľadom na charakter práce v zdravotníctve je vystavenie bakteriálnym a vírusovým infekciám nevyhnutné. Vaše zdravotnícke odevy si preto budú vyžadovať dezinfekciu. Hoci infekcia pri dotyku týchto odevov je veľmi zriedkavá, je dobré znečistené odevy uchovávať na oddelenom mieste, kým sa nevyperú. V žiadnom prípade ich neuchovávajte spolu s ostatnou každodennou bielizňou. Zdravotnícke oblečenie je úplne bezpečné len po vypraní vzhľadom na proces čistenia. Ak sa pred odchodom z práce zvyčajne prezliekate do každodenného oblečenia, vezmite si so sebou plastové vrece so šnúrkami. Použite ho na ochranu špinavého oblečenia, kým nepríde čas na pranie. Ak má niekto vo vašej domácnosti slabý imunitný systém a perie bielizeň, vyzvite ho, aby nosil jednorazové rukavice. Tiež ho požiadajte, aby si bielizeň vždy držal aj mimo svojej tváre. V opačnom prípade ho k týmto predmetom nepúšťajte, pretože je to veľmi nebezpečné.
Chcete, aby vaša lekárska zástera bola vždy čistá a snehobiela? Pri dezinfekcii používajte špeciálne dezinfekčné prostriedky na pranie určené na tento účel, ktoré z odevu riadne odstránia všetky nebezpečné baktérie a mikroorganizmy. Biele bavlnené oblečenie možno dezinfikovať pridaním chlórového bielidla (chlórnanu sodného) do pracieho cyklu. Tie sú veľmi účinné pri odstraňovaní odolných škvŕn z bielych tkanín. Chlórové bielidlá by sa mali naliať do špeciálneho dávkovača v práčke alebo zriediť s vodou pred pridaním do bubna práčky. Pamätajte, že bielidlo nikdy nelejte priamo na oblečenie, pretože môže prísť do kontaktu s odevom a potenciálne ho zničiť, čo by ste určite veľmi nechceli.
Upozornenie: bielidlá na báze kyslíka (ako napríklad OXYDOO, EKOMAMA alebo PUER) neposkytujú dezinfekčné vlastnosti, ak sa používajú pri praní v domácnosti.
Na iné druhy tkanín a farebného oblečenia používajte dezinfekčný prostriedok na báze borovicového oleja, ktorý účinne pôsobí v teplej aj v horúcej vode. Mal by sa pridať do oblečenia pred začatím pracieho cyklu. Nezabudnite však, že výrobok musí obsahovať aspoň 80 % borovicového oleja, aby bol účinný. Žiaľ, tento typ výrobku nie je v Poľsku bežný a bolo by potrebné ho doviezť alebo kúpiť v zahraničnej lekárni.
Ďalšou alternatívou na dezinfekciu farebných zdravotníckych odevov je fenolový dezinfekčný prostriedok. Dezinfekčný prostriedok značky Lysol je dostupný vo väčšine obchodov v každej krajine. Fenolové dezinfekčné prostriedky sa môžu pridávať do vody na pranie alebo aj do vody na oplachovanie, ak je voda na oplachovanie teplá. Pravidelným praním s dezinfekčným prostriedkom a sušením vecí v práčke so sušičkou sa určite zničí akýkoľvek vírus, dokonca aj AIDS.
Ako odstrániť rôzne typy škvŕn - osvedčené spôsoby
Škvrny na oblečení môžu byť pri práci lekára veľkým problémom vzhľadom na charakter práce, ale sú, žiaľ, aj jej neoddeliteľnou súčasťou. Všetci zamestnanci od chirurgov cez lekárov až po zdravotné sestry sú vystavení škvrnám a nečistotám rôzneho pôvodu. Aby bolo čistenie v domácnosti vždy účinné, oplatí sa zistiť, ako ich správne odstrániť. Urobte tak skôr, ako začnete prať, pretože pri škvrnách tohto druhu je dôležitá predovšetkým okamžitá reakcia. V prípade ostatných sa im dokážete prispôsobiť, ale jód alebo krv môžu byť skutočnou nepríjemnosťou pre každého, kto ich aspoň raz zažil. Tu sú niektoré z najčastejších zdravotných škvŕn a spôsob ich odstránenia.
Škvrny od krvi
Odstránenie krvných škvŕn je vždy náročný prípad. Nezabudnite vždy začať namočením oblečenia do studenej vody. Horúca voda zaženie krvné bielkoviny hlbšie do tkaniny, čo sťaží ich trvalé odstránenie. Nikdy na tento účel nepoužívajte bežné mydlo. Namiesto toho po opláchnutí čo najväčšieho množstva krvi z vlákien tkaniny (tkaninu dajte pod stály prúd studenej vody) votrite do tkaniny trochu silného pracieho prostriedku. Výborne tu poslúži prací prostriedok, ako je Persil, ktorý obsahuje enzýmy potrebné na "rozštiepenie" krvných škvŕn. Nechajte prací prostriedok pôsobiť 5 až 10 minút a potom oblečenie vyperte ako zvyčajne.
Zvracanie, moč a výkaly
Zvratky, moč a výkaly sú tiež bielkovinové škvrny, preto ich najprv opláchnite studenou vodou. Ďalším krokom bude odstránenie všetkých pevných častíc z oblečenia pomocou špachtle alebo okraja jednorazovej lyžice či noža. Oblečenie nikdy netrite handričkou, pretože špina len prenikne hlbšie do tkaniny. Oblečenie opäť opláchnite pod prúdom studenej vody a pred praním použite silný prací prostriedok. Ak chcete znížiť zápach, pridajte do vody na pranie 1/2 šálky jedlej sódy.
Masti
Mastnoty sú škvrny na báze oleja, ktoré si vyžadujú teplú alebo horúcu vodu na odstránenie škvrny. Na tento účel odstráňte zvyšky masti z odevu tupým nástrojom a dávajte pozor, aby ste tkaninu netreli. Potom na tkaninu naneste trochu silného pracieho prostriedku a nechajte ho pôsobiť 5 až 10 minút. Oblečenie opláchnite horúcou vodou a vyperte ho ako zvyčajne.
Tekuté lieky
Pri tekutých liekoch spôsobuje najväčší problém farbivo, ktoré sa do nich pridáva. Ak chcete oblečenie vyprať, zmiešajte roztok bielidla na báze kyslíka a studenej vody. Ponorite zafarbený odev a nechajte ho namočený aspoň hodinu alebo dlhšie, nie však viac ako 8 hodín. Tým sa odstráni farbivo a zároveň je to bezpečný spôsob, ako odstrániť škvrnu zo všetkých dostupných farieb a typov tkanín. Po tomto úkone vyperte odev ako zvyčajne.
Jód
Najhorším prostriedkom na odstránenie by bol určite jód. Studená voda nie je účinná pri odstraňovaní jódových škvŕn. Začnite teda namáčaním škvrny v teplej vode s teplotou približne 30 °C, do ktorej pridajte prípravok na báze enzýmov alebo silný prací prostriedok a nechajte odev v roztoku približne 20 minút. Potom vyperte ako zvyčajne v teplej vode s pracím prostriedkom a bielidlom na báze kyslíka, aby ste odstránili všetky zostávajúce zafarbenia. Ak škvrna zostane, zmiešajte čerstvý roztok kyslíkového bielidla s vlažnou vodou. Namočte všetky odevy a nechajte ich namočené aspoň 4 hodiny alebo najlepšie cez noc, potom ich vyperte ako zvyčajne. Podľa potreby postup opakujte.