Kozmetológia je odbor medicíny, ktorý sa zaoberá komplexnou starostlivosťou o pleť, vlasy a nechty, ako aj korekciou a tvarovaním tváre. Zahŕňa ošetrenia vykonávané v salónoch a kozmetických salónoch, ako je mikrodermabrázia, mezoterapia, peeling pokožky a ošetrenia laserovými technikami. Práca kozmetológa vám umožňuje byť v neustálom kontakte s ľuďmi a zároveň vykonávať profesionálne a komplexné ošetrenia pokožky celého tela. Jednou z najväčších výhod takéhoto zamestnania je nepochybne uspokojenie z pomoci ľuďom.

Odstránenie zdanlivo bezvýznamných kozmetických nedostatkov klientov môže výrazne zvýšiť ich sebavedomie a dokonca aj kvalitu ich života. Cesta k povolaniu kozmetičky je, samozrejme, oveľa jednoduchšia ako cesta k povolaniu lekára, preto sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre vzdelávanie v tomto smere. Ako sa teda stať kozmetičkou? Čo je potrebné na prípravu na toto povolanie?

Vzdelanie a diplom potrebný na výkon tejto práce

Kozmetológia sa ukazuje ako mimoriadne obľúbený študijný odbor na lekárskych fakultách aj na neštátnych vysokých školách. Mnohé inštitúcie tento program neustále rozširujú a pridávajú nové špecializácie. Najobľúbenejšie z nich sú vizážistika, styling, podológia, praktická trichológia, spa & wellness a kozmetológia proti starnutiu. Pred začatím odbornej prípravy je dobré mať základy chemických a biologických znalostí.

Mnohí ľudia, ktorí už získali diplom, si zvyšujú kvalifikáciu ďalšími kurzami a školeniami. Certifikáty výrazne uľahčujú prácu v tejto profesii a umožňujú rozšíriť ponuku služieb. Nemali by sme zabúdať ani na to, že trendy v starostlivosti o pleť sa neustále menia. Kozmetológia si vyžaduje neustále zdokonaľovanie svojich zručností a osvojovanie si nových techník vykonávania ošetrení.

Dobrý kozmetológ preukazuje dobre vyvinuté estetické cítenie, dôkladnosť a zmysel pre zodpovednosť. Dôležité sú však aj interpersonálne alebo komunikačné zručnosti. Osoba vykonávajúca túto profesiu môže pracovať pre kozmetické spoločnosti, laboratóriá, ktoré testujú účinnosť konkrétnych výrobkov, a wellness centrá.

Rozdiely medzi kozmetológmi a kozmetičkami

Kozmetici sú často mylne stotožňovaní s kozmetičkami. Tieto dve profesie sa líšia predovšetkým rozsahom poskytovaných služieb.

Kozmetička je osoba, ktorá má špeciálne vzdelanie a je pripravená vykonávať niekedy pomerne invazívne postupy starostlivosti o pleť. Zvyčajne sa špecializuje na mezoterapiu, peeling alebo dokonca laserovú liečbu akné. Môže tiež vykonávať exfoliáciu pomocou kyselín. Na druhej strane kozmetička má zručnosti a skúsenosti najmä v oblasti estetiky. Zaoberá sa líčením, depiláciou, manikúrou, pedikúrou a ďalšími službami zameranými na zlepšenie vzhľadu pleti a vlasov.

V rámci zdravotníckych profesií

Neexistujú žiadne oficiálne predpisy týkajúce sa rozsahu činností kozmetičky v oblasti starostlivosti o pleť. Nepochybne ide o povolanie, ktoré je zaradené do kategórie zdravotníckych a umožňuje vykonávať aj pomerne zložité ošetrenia. Zdá sa, že kozmetológovia sú často dôveryhodnejší ako napríklad estetickí lekári. Často sa naňho obracajú ľudia s AD (atopickou dermatitídou) alebo aktívnym akné. Starostlivosť navrhnutá špecialistom v tejto oblasti môže výrazne podporiť liečbu navrhnutú dermatológom a urýchliť dosiahnutie požadovaných výsledkov.

Zatiaľ čo stretnutie s kozmetológom na kyslom peelingu je skvelou voľbou, ošetrenie pomocou plazmy bohatej na trombocyty, výplní alebo liftingových nití by sa malo dohodnúť s lekárom.

Ako sa pripraviť? - dôležité je správne oblečenie

Hovorí sa, že nie oblečenie zdobí človeka, ale niektoré profesie si vyžadujú mimoriadne estetický a upravený vzhľad. Kozmetička, ktorá sa denne prezentuje v nažehlenom a predovšetkým sviežom a špecializovanom oblečení, pôsobí oveľa lepším dojmom a vzbudzuje u klientov väčšiu dôveru. Práca v tejto profesii si vyžaduje klasický komplet pozostávajúci z nohavíc a lekárskej blúzky. Takýto komplet sa ukáže ako mimoriadne praktická voľba, ktorá vám umožní pohodlne vykonávať všetky typy zákrokov. Oblečenie určené pre zdravotníctvo neobmedzuje v pohybe a umožňuje veľkú voľnosť pohybu. Poskytuje tak ochranu pred kontaktom s látkami používanými pri práci. Hydrofóbne materiály účinne zabraňujú ich prenikaniu do pokožky. Klasické modely mikín majú všité vrecká a háčiky na odznaky. Tie zasa patria medzi povinné súčasti oblečenia v niektorých wellness centrách.

Oplatí sa zvoliť si sadu odevov v rovnakej farbe. Vďaka tomu bude celý outfit pôsobiť bezchybne a profesionálne. Bez ohľadu na vykonávanú procedúru je dôležité pamätať aj na osobné ochranné pomôcky: jednorazové rukavice a niekedy aj sprchovacie čiapky.

Bezpečné a hygienické

Dobrý kozmetička by mala mať kompletné znalosti a skúsenosti v oblasti starostlivosti o pleť. Musí rozumieť potrebám svojich klientov a neustále sa snažiť získať od nich presné informácie o požadovaných výsledkoch. Úhľadný vzhľad sa tu ukazuje ako rovnako dôležitý ako hygienické aspekty.

Načítanie...