Povolanie veterinárneho lekára je nepochybne náročné povolanie s veľkou zodpovednosťou. Veterinári sú zodpovední za diagnostiku, liečbu a prevenciu chorôb zvierat. Mnohí ľudia si volia túto profesiu kvôli svojej vášni a láske k rozkošným štvornožcom. Nepochybne každé zachránené stvorenie napĺňa človeka veľkou hrdosťou a motivuje ho k ďalšej práci. Každý, kto uvažuje o práci tohto typu, si musí uvedomiť, že toto povolanie si vyžaduje veľa obetí a úsilia.
Ako sa teda stať veterinárom? Dnes vám predstavíme rady týkajúce sa výberu správneho študijného odboru a tipy súvisiace so získavaním skúseností v tomto odvetví. Rozhodne vám odporúčame čítať ďalej!
Výber správnej cesty vzdelávania
Pri plánovaní kariéry vo veterinárnej medicíne sa odporúča vzdelávať sa v konkrétnych oblastiach už na strednej škole. Prvým krokom môže byť výber strednej všeobecnovzdelávacej školy s profilom biológia a chémia. Nedá sa poprieť, že otázky týkajúce sa oboch oblastí sú pre túto profesiu absolútne zásadné. Ďalšou možnosťou je aj veterinárna technická škola. Na takejto škole študent okrem základných prírodovedných predmetov získa aj praktické zručnosti súvisiace so starostlivosťou o zvieratá.
Treba spomenúť, že veterinárna medicína je tretím (popri medicíne a stomatológii) zdravotníckym povolaním. Vysokoškolské vzdelávanie v tomto študijnom odbore trvá 5,5 roka a vyžaduje si veľké nasadenie. Počas štúdia študent skúma nielen anatómiu, ale aj genetiku a biofyziku. Povinnými predmetmi sú aj latinčina alebo profesijná etika. Netreba si robiť ilúzie, že vstrebávanie vedomostí sa skončí skúškovým konaním. Z času na čas sa organizujú letné stáže. Tie však zvyčajne prinášajú študentom veľa radosti a sú pre nich výzvou na motiváciu do štúdia v nasledujúcom semestri.
Diplom - a čo ďalej?
Absolvent veterinárneho štúdia získava odborný titul. To však nie je to isté ako získanie práva na výkon povolania. Na jeho získanie musí absolvent požiadať okresnú veterinárnu radu. Okrem toho skladá prísahu, ktorá je spojená s etickým kódexom.
Je potrebné pripomenúť, že štúdium nezahŕňa špecializáciu. Nič nie je stratené, pretože už približne po dvoch rokoch môžeme pokračovať vo vzdelávaní. Medzi najzaujímavejšie odbory, z ktorých si možno vybrať, patrí rádiológia, chirurgia alebo aj veterinárna prevencia.
Veterinárny lekár môže pracovať v zvieracích ordináciách a na klinikách. Málokto vie, že prácu ponúkajú aj bitúnky, chovné farmy, inšpektoráty a vedeckovýskumné inštitúcie.
Aké sú vlastnosti dobrého veterinára?
Nepochybne existujú určité predispozície a vlastnosti, ktoré uľahčujú prácu vo veterinárnej praxi. Niektoré z nich dokonca určujú kvalitu starostlivosti o choré zvieratá.
Dobrý veterinárny lekár je ten, ktorý má vášeň pre zvieratá, stará sa o ich blaho a robí všetko pre to, aby ich zbavil akýchkoľvek ťažkostí.
Kompetentný veterinár musí mať rozsiahle vedomosti a skúsenosti, aby mohol vykonávať svoje povinnosti. Mal by mať aj správne zručnosti a schopnosti riadiť svoj čas a úlohy a vedieť komunikovať s pacientmi a ich majiteľmi. Nemalú úlohu pritom zohrávajú komunikačné aspekty. Niekedy sú ľudia emotívnejší ako vystrašené štvornožky.
Veterinárny lekár musí byť pri vykonávaní zákrokov presný a dôkladný. Napriek tomu je dôležitý zmysel pre organizáciu času - niektoré prípady si vyžadujú okamžitý zákrok. Kandidát na pozíciu na veterinárnej klinike by si mal vytvoriť systém, ktorý mu umožní efektívne sledovať priebeh liečby. Mimoriadne dôležité je aj pracovné nasadenie a otvorenosť novým technológiám a liečebným metódam. Rozený veterinár nepodlieha tlaku a v stresových situáciách si zachováva chladnú hlavu.
Ako sa pripraviť na prácu vo veterinárnej praxi?
Práca vo veterinárnej praxi nie je najľahšia. Vyžaduje si pohyb a dlhé státie. Pri príprave na službu by mal veterinár dbať predovšetkým na svoje pohodlie. Len ak sa bude cítiť dobre, bude sa môcť čo najviac sústrediť na svoje povinnosti a dobre sa postarať o choré zvieratá.
Deň by sa mal začať výberom správneho oblečenia na prácu. Oplatí sa staviť na osvedčenú súpravu oblečenia: lekársku blúzku a pohodlné nohavice. Pri výbere týchto vecí sa oplatí venovať pozornosť:
- Materiál - musí byť odolný a dá sa prať v práčke. Pri práci na veterinárnej klinike sa často vyskytujú nečistoty a škvrny rôzneho druhu. Rýchle čistenie a sušenie sa v tomto prípade ukazuje ako mimoriadne dôležité. Okrem toho kvalitné zdravotnícke oblečenie umožňuje efektívnu prácu pri akejkoľvek teplote. Oplatí sa zvoliť štandardnú zmes bavlny a polyesteru.
- Vrecká - nevyhnutná výbava lekárskych mikín. Vždy je dobré mať po ruke pero, dôležitý kľúč alebo aj základné nástroje na prácu so zvieratami. Vrecká sa ukazujú ako mimoriadne užitočné, najmä počas špičky a v ťažkých prípadoch, keď je každá minúta drahá. Mnohé súpravy veterinárneho oblečenia navyše obsahujú špendlíky, ktoré umožňujú neustále nosenie identifikačného preukazu.
- Dobrý strih - vo veterinárnej praxi nemožno hovoriť o zle padnúcom oblečení, ktoré obmedzuje pohyb a bráni vykonaniu niektorých lekárskych zákrokov. Príliš tesný aj príliš voľný lekársky odev môže negatívne ovplyvniť prácu veterinára.
Napriek tomu je dôležitý aj výber lekárskej zástery. Práve tá zabezpečuje, aby veterinárny lekár počas vykonávania zákroku nepreniesol zo svojho odevu žiadne mikroorganizmy a nezašpinil si vlastný odev. Takisto sa oplatí dbať na prípravu vyváženého jedla, ktoré vám dodá silu na prácu počas celého dňa. Môžete sa tiež zásobiť energetickými proteínovými tyčinkami alebo aj ovocím.
Na záver...
Ak sa chcete stať veterinárnym lekárom, musíte absolvovať magisterské štúdium veterinárnej medicíny. Tento typ vzdelávania sa ukazuje ako pomerne náročný. Po ukončení štúdia je potrebné absolvovať stáž a získať práva na výkon povolania. Potom sa môžete uchádzať o špecializáciu v konkrétnej oblasti.
Práca veterinárneho lekára je mimoriadne inšpiratívna. Každý deň predstavuje nové výzvy a neznáša rutinu. Je to nepochybne krásne povolanie - vykonávané s vášňou a láskou prináša každý deň veľké uspokojenie.