Zdravotná obuv je skonštruovaná špeciálnym spôsobom, pričom stielka má na presne vypočítaných miestach priehlbiny a vložky, aby sa nohy dokonale prispôsobili a obuv ich udržala v správnej polohe, čím sa zmierni tlak na kĺby a odstráni bolesť a nepohodlie.
Zdravotná obuv - pre koho?
Každý, kto má prácu v stoji alebo prácu, ktorá si vyžaduje neustály pohyb z miesta na miesto, si je dobre vedomý dôležitosti vhodnej obuvi. Určite ľudia, ktorí takto pracujú, veľmi dobre vedia, čo je to bolesť chodidiel, nôh a dokonca aj chrbtice. Obuv je základným produktom v každodennom živote a nejde len o to, aby správne sedela na nohe a bola vyrobená z kvalitného materiálu (samozrejme, aj to je veľmi dôležitý prvok), ale hlavne by sme sa mali starať o vytvarovanie stielky tak, aby naše nohy boli v polohe, ktorá zmierňuje tlak na naše kĺby a chrbticu, aby sme netrpeli bolesťami, ktoré sa často vyskytujú napríklad pri dlhom státí.
Existuje takáto obuv? Samozrejme, že existujú! Profesionálna zdravotná obuv spĺňa všetky uvedené kritériá a požiadavky. Vyznačujú sa tým, že sú vždy vyrobené z najkvalitnejšej prírodnej kože a syntetických materiálov. Ďalšou charakteristickou vlastnosťou je špeciálne navrhnutá stielka, ktorá vďaka tomu, že má pod pätou špeciálnu dutinu, zabezpečuje stabilitu nohy a jej správne umiestnenie v obuvi.
Okrem toho má väčšina typov zdravotnej obuvi protišmykovú podrážku, čo ovplyvňuje bezpečnosť používateľa. Pre koho bude tento typ obuvi tou správnou voľbou? Nuž pre každého, kto sa chce starať o zdravie svojich chodidiel, kĺbov a chrbtice a nechať svoje nohy pohodlne odpočívať. Najväčšou cieľovou skupinou je zdravotnícky personál a hlavne s ohľadom na neho sa začala výroba tohto typu obuvi. Je samozrejmé, že zdravotné sestry a lekári trávia v práci veľa hodín na nohách, takže pohodlie ich nôh je mimoriadne dôležité, a kto iný ako zdravotníci vie, čo je dobré pre ich zdravie.
Zdravotnícka obuv je ideálna aj pre obéznych ľudí a ľudí s nadváhou, ktorí majú často problémy s kĺbmi, kolenami a celkovou pohyblivosťou v dôsledku neustálej bolesti spôsobenej ich hmotnosťou. Ak majú nadváhu, už len samotné obúvanie alebo zaväzovanie topánok môže byť pre nich problém, preto je dôležité, aby sa veľmi ľahko nosili. Rovnaký princíp platí aj pre starších ľudí, ktorí by pri nákupe mali určite zvážiť tento typ obuvi. Bezpochyby by mal mať túto zdravotnú obuv vo svojej zbierke každý, kto pociťuje bolesť a nepohodlie pri chôdzi, a každý, kto oceňuje pohodlie.
Typy zdravotnej obuvi
Zdravotnú obuv delíme na:
- dreváky a zdravotnú obuv (pre mužov a ženy)
- zdravotné sandále a žabky (pre mužov a ženy)
- šnurovacie topánky a nízku bežeckú obuv (pre mužov aj ženy)
- lekárske baleríny a papuče
zdravotné dreváky a tenisky
Ide o najbežnejší typ zdravotnej obuvi, ktorú používajú ľudia pri práci, napríklad v nemocniciach, zdravotných strediskách, kaderníctvach, kozmetických salónoch. Zabezpečujú správnu cirkuláciu vzduchu a nespôsobujú odreniny nôh ani otlaky.
Špeciálne navrhnuté stielky udržujú nohy na správnom mieste. Sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov. Nevytvárajú tlak na chodidlá, v dôsledku čoho je prietok krvi v cievach správny, čo sa v budúcnosti prejaví na dobrom stave žíl a celých nôh.
Dámske zdravotné žabky
Ponúkajú veľmi vysokú úroveň pohodlia počas používania a zabezpečujú neustále prúdenie vzduchu. Sú ľahké a, samozrejme, správne tvarované. Na výber je niekoľko štýlov: od žabiek so zabudovanou prednou časťou, cez žabky s výrezom pre prsty až po žabky s prackami na nastavenie a úpravu požadovanej šírky. Okrem toho sa žabky v rôznych farbách a vzoroch vyrábajú špeciálne pre ženy, aby sa zdravotná obuv nespájala len s "nemocničnou obuvou", ale aby každá žena mohla v zdravotnej obuvi vyzerať moderne.
Pánska zdravotná obuv
Rozdeľujeme ich na niekoľko štýlov, ako sú žabky, dreváky alebo sandále a šnurovacie poltopánky. Bez ohľadu na to, ktorý typ si vyberiete, vždy sa môžete spoľahnúť na pohodlie pri používaní a správne umiestnenie nohy na správnom mieste. Profilované stielky s uhlíkovým vláknom majú antibakteriálny účinok a materiály, z ktorých sú vyrobené, zabezpečujú správnu priepustnosť vzduchu, čo zabraňuje poteniu. Protišmykové podrážky zaručujú bezpečnosť a pohodlie pri práci. Samozrejme, s ohľadom na mužov výrobcovia navrhujú aj obuv v rôznych farbách a štýloch, aby aj oni mohli nosiť zdravotnú obuv každý deň a kombinovať ju s rôznymi štýlmi oblečenia.
Zdravotnícke baleríny
Ideálna obuv pre dámy, ktoré nie sú fanúšičkami žabiek alebo drevákov. Navrhnuté sú z najkvalitnejších priedušných materiálov, keďže ide o zabudovanú obuv, takže cirkulácia vzduchu prebieha cez materiál, z ktorého sú vyrobené.
Špeciálne navrhnutá stielka opäť udržiava stabilitu chodidla, takže aj kĺby sú v správnej polohe a v tejto situácii sa odľahčuje chrbtica a celá silueta má správne držanie tela. Nič netlačí a každá časť tela funguje správne. Zdravotné baleríny sú rovnako vhodné ako pracovná obuv a obuv na každodenné nosenie.
Ako sa mám starať o svoju zdravotnú obuv?
Aby naša zdravotná obuv dlho vydržala a vyzerala stále ako nová, je potrebné sa o ňu správne starať. Čistenie by sa malo vždy vykonávať v súlade s odporúčaniami výrobcu. Ak vám niekto povie, že môžete topánky prať v práčke, urobte tak, ale nezabudnite použiť správny program. Na ručné čistenie používajte teplú vodu, špeciálne čistiace prostriedky na obuv, prípadne jemné pracie prostriedky a mäkkú handričku alebo kefu s mäkkými štetinami. Po dôkladnom odstránení nečistôt utrite do sucha, aby topánky dobre vyschli. Samozrejme, najdôležitejšie je udržiavať vnútro obuvi čisté; správne čistenie stielky a dezinfekcia sú základom správneho používania. Stielky by sa mali vždy čistiť čistiacimi prostriedkami určenými pre príslušný materiál, z ktorého sú vyrobené. Pri čistení stielok používame aj antibakteriálny prostriedok. Po vykonaní všetkých týchto krokov je naša obuv pripravená na ďalšie nosenie.
Na čo by som si mal dať pozor pri kúpe zdravotnej obuvi?
Najdôležitejšie pri kúpe zdravotnej obuvi je vybrať si overeného výrobcu. Ak ide o prvý nákup tohto typu obuvi, hľadajme informácie na internete, čítajme recenzie, pýtajme sa predajcov. Ak máme možnosť, najlepšie je, ak sa osobne vyberieme do stacionárneho obchodu so zdravotnou obuvou. Určite bude oveľa jednoduchšie rozhodnúť sa pre konkrétny model, ak sa budeme môcť obuvi dotknúť, zmerať si ju alebo sa osobne porozprávať s profesionálnym predajcom. Ďalšou dôležitou otázkou je výber správnej veľkosti.
Ak sa chystáme obuv používať v práci, nakupujme popoludní, pretože nohy budú po celodennej chôdzi určite opuchnuté, čo by malo ovplyvniť výber správneho číslovania. Ak si topánky kúpime ráno a zmeriame si ich na dobre oddýchnutej nohe, môže sa ukázať, že popoludní, keď skončíme deň v práci, nás topánky môžu tlačiť alebo drieť, pretože opuchnutá noha nebude mať vo vnútri dostatok miesta. Nezabudnite tiež vizuálne skontrolovať spracovanie a povrchovú úpravu obuvi.
Skontrolujte šitie, značenie, materiál, z ktorého sú vyrobené, to, čo uvidíme, nám dá odpoveď na otázku, či sú topánky vyrobené solídne a s dôrazom na detail. Ďalej sa pozrime na podrážku, je to veľmi dôležité, pretože kvalitná zdravotná obuv sa vyznačuje protišmykovou podrážkou (ide o našu bezpečnosť). Nakoniec sa pozrime na spôsob čistenia; chceme predsa, aby bola údržba rýchla a účinná a aby sme nemuseli používať niekoľko rôznych druhov ošetrovacích a impregnačných prostriedkov.
Zdravotnícka obuv - zhrnutie
Vzhľadom na vyššie uvedené informácie môžeme pokojne povedať, že zdravotná obuv nemá žiadne nevýhody (no, možno jednu... nemá strih ihličkových topánok).
Po prvé, niet pochýb o tom, že ide o veľmi pohodlnú obuv, ktorá udržiava stabilitu chodidiel, je navrhnutá tak, aby zlepšila pohodlie pri chôdzi a znížila bolesť pri pohybe (ak nejaká z akéhokoľvek dôvodu vznikla).
Po druhé, materiály, ktoré výrobcovia používajú na výrobu, sú vždy najvyššej kvality, takže zdravotná obuv sa vyznačuje výborným odvetrávaním, a teda neabsorbuje vlhkosť, pretože sa jednoducho nohy nepotia. Okrem toho sa do materiálov čoraz častejšie pridávajú špeciálne antibakteriálne látky, ktoré už pri chôdzi udržiavajú vo vnútri obuvi hygienické podmienky.
Po tretie, zdravotná obuv má protišmykovú podrážku, takže keď sa rozhodneme nosiť tento typ obuvi pri práci, môžeme bez obáv vykročiť, pretože nám nehrozí pád pošmyknutím.
Po štvrté, výrobcovia venujú čoraz väčšiu pozornosť aj vzhľadu obuvi, pričom sa riadia napríklad farbami, ktoré sú v danom ročnom období aktuálne, takže pre každého nie je problém nájsť si niečo vhodné pre seba. Výber je skutočne obrovský. Ak sú niektorí ľudia stále skeptickí voči zdravotnej obuvi, najlepší spôsob, ako rozptýliť akékoľvek pochybnosti, je kúpiť si jeden pár na vyskúšanie a vyjadriť objektívny názor.