Zdravotnícke oblečenie je nevyhnutnou súčasťou vybavenia nemocníc, ambulancií všeobecných lekárov a špecializovaných ordinácií. Plní dôležitú funkciu pri zabezpečovaní bezpečnosti a hygieny pacientov a zdravotníckych pracovníkov. Odevy tohto typu sa vyznačujú vysokou odolnosťou a estetickým vzhľadom. Dobre padnúce odevy zabezpečujú voľnosť pohybu a pohodlie pri nosení počas celej služby.
Zdravotnícke odevy sú úzko prispôsobené potrebám zamestnancov na takmer každej pozícii. Ukazuje sa, že ho nepoužívajú len lekári, zdravotné sestry alebo záchranári. Je to nevyhnutná súčasť šatníka každého profesionálneho maséra. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, ako výber oblečenia ovplyvňuje prácu osoby pôsobiacej v tejto konkrétnej profesii.
Tajomstvá masérskej profesie
Masér je jednou z najobľúbenejších profesií moderného sveta. Je to práca, ktorá spája medicínske a relaxačné faktory. Maséri sú odborníci na liečbu bolesti a stresu, ako aj na používanie techník uvoľňovania svalov.
Ako sa stať masérom?
Na to, aby ste sa mohli stať masérom , musíte absolvovať príslušné štúdium alebo získať certifikát v oblasti masérstva. Musíte si tiež neustále zvyšovať kvalifikáciu, aby ste mohli svojim klientom ponúkať čo najlepšie služby. Nevyhnutná je dobrá znalosť súčasných trendov v oblasti relaxačných techník a terapií.
Každodenné pracovné povinnosti
Práca maséra je veľmi uspokojujúca a ponúka možnosť vykonávať toto povolanie jedinečným spôsobom. Väčšina ľudí na tejto pozícii pracuje ako nezávislá slobodná povolania alebo v profesionálnych kúpeľných salónoch.
Masér sa špecializuje na poskytovanie masáží pomocou rôznych techník; vrátane aromaterapie a rehabilitácie. K jeho kompetenciám patrí znalosť anatómie a fyziológie ľudského tela a schopnosť nájsť akupresúrne body. Pracovník tohto typu je v neustálom kontakte s ľuďmi. Pri rozhovore s pacientmi musí prejavovať empatiu.
Masér pravidelne udržiava hygienu a poriadok na pracovisku. Najdôležitejším aspektom práce maséra je zabezpečiť pohodlie a bezpečnosť klientov. Vnímanie potrieb pacienta a zabezpečenie jeho plnej spokojnosti s ošetrením sa ukazuje ako kľúčové.
Fyzioterapeut a masér - je to tá istá osoba?
Slovo "masér" sa často používa prinajmenšom zameniteľne so slovom "fyzioterapeut". Treba si však uvedomiť, že ide o dve odlišné profesie! Existuje medzi nimi množstvo rozdielov, a to tak z hľadiska odbornej prípravy, ako aj povinností.
Fyzioterapeut je špecialista, ktorý sa zaoberá liečbou a prevenciou ochorení a poranení pohybového aparátu. Aby mohol fyzioterapeut vykonávať svoje povinnosti, musí mať kvalifikáciu a skúsenosti. Môže teda používať rôzne techniky; telesné cvičenie, rehabilitáciu, masáže, akupresúru, manuálnu terapiu a iné. Cieľom liečby je zlepšiť kvalitu života pacienta prostredníctvom prevencie a liečby porúch pohybového aparátu. Masér je na druhej strane osoba, ktorá vykonáva masáže s cieľom uvoľniť sa a zlepšiť pohodu. Ani on nemusí mať žiadnu špeciálnu kvalifikáciu.
Pozrite si náš príspevok na tému Ako sa stať fyzioterapeutom.
Kostým pre maséra - ako vyzerá?
Masér by mal nosiť voľné, pohodlné oblečenie, ktoré neobmedzuje pohyb a umožňuje vykonávať aj zložité masážne techniky. Výborne tu fungujú ľahké lekárske blúzky a nohavice typu jogger. Oblečenie musí byť odolné a najlepšie nepremokavé. Oplatí sa zvážiť súpravy z polyesteru, ktoré sa ani po praní pri vyšších teplotách nemačkajú a nedeformujú. Estetický a upravený vzhľad je pri práci maséra mimoriadne dôležitý. Treba mať na pamäti, že zanedbaný odev môže pacientov účinne vystrašiť a spájať ich s nedostatkom profesionality a odhodlania .
Oblečenie musí spájať aj praktické aspekty. Absolútnym hitom sa v poslednom čase stali vrecká našité na boku nohavíc a tie, ktoré sú ukryté pod blúzkou. Pri nakupovaní venujte pozornosť priestoru pod pazuchou. Tlak v tejto oblasti je nepríjemný najmä pre masérov.
Masér má veľkú voľnosť, pokiaľ ide o farbu jeho každodenného pracovného odevu. Obľúbené sú napríklad naďalej súpravy v béžovej far be. Mnohí sa rozhodujú aj pre elektrizujúce fialové, ružové a dokonca čerešňové farby.
A nezabúdajme ani na správnu obuv. Kvalitné, športové návrhy s protišmykovou podrážkou sú tu skvelé. Samozrejme, na rozdiel od lekárskej si nevyžadujú pravidelnú sterilizáciu, ale z estetických dôvodov by sa mali udržiavať v dobrom stave.
Na záver...
Masér by mal mať na sebe voľné, pohodlné oblečenie, ktoré umožňuje voľný pohyb a pohodlie počas masáže. Najlepšie sa osvedčia ľahké, voľné nohavice a klasická lekárska blúzka. Obuv by naopak mala byť pohodlná a tvarovaná. Masér sa môže slobodne vyjadrovať aj prostredníctvom farieb na svojom každodennom pracovnom odeve ako nikto iný. Niekedy sa oplatí prezrieť si aj menej zjavné návrhy a popustiť uzdu fantázii.