Lekárska starostlivosť je povolanie, ktoré si vyžaduje srdce a odhodlanie. Pomocný personál nemocnice sa stará o ľudí všetkých vekových kategórií. Pacienti, ktorí dostávajú tento druh pomoci, sú často po invazívnych zákrokoch a operáciách. Mnohí z nich nie sú schopní samostatne fungovať vrátane základných životných potrieb.

Niet pochýb o tom, že povolanie zdravotníckeho pracovníka je psychicky aj fyzicky náročné. Vhodná uniforma pre túto prácu sa v tomto prípade ukazuje ako kľúčová. Aké sú vlastnosti ideálneho zdravotníckeho odevu?

Nosenie, kŕmenie a starostlivosť o choré telo... - povinnosti zdravotníckeho ošetrovateľa

V skratke, povinnosti zdravotníckeho ošetrovateľa zahŕňajú všetky činnosti zahŕňajúce rozpoznanie a riešenie problémov chorého pacienta. Podpora a pomoc odborníka sa vo väčšine prípadov ukazuje ako neoceniteľná. Úlohy, ktoré sa pripisujú zástupcovi pomocného zdravotníckeho personálu, sú:

  • Posúdenie stavu pacienta - zdravotnícky opatrovateľ odoberá anamnézu, vykonáva fyzikálne vyšetrenia a s cieľom posúdiť priebeh liečby a určiť momentálne potreby zdravotnej starostlivosti.
  • Monitorovanie vitálnych funkcií - zdravotnícky ošetrovateľ sleduje a kontroluje indikácie zdravotníckych prístrojov a overuje pohodu pacientov. Rýchlo odhalí príznaky komplikácií a možných ochorení.
  • Uspokojovanie psychosociálnych potrieb pacienta - každý človek potrebuje rozhovor a podporu iných ľudí, aby mohol správne fungovať. Pomocný zdravotnícky personál má za úlohu zmierniť utrpenie pacientov, povzbudiť ich k rozhovoru a prejaviť im trochu tepla. To platí najmä pre starších ľudí, ktorí sú často opustení svojimi rodinami.
  • Kŕmenie a prípadná výmena - príprava a poskytovanie vyváženej stravy pacientom je jednou z najdôležitejších úloh zdravotníckeho pomocného personálu. Správna výživa je pre zotavenie kľúčová. Mnohí pacienti tiež nie sú schopní samostatne používať toaletu. Zdravotnícky personál sa stará o to aj o stav posteľnej bielizne.
  • Pomoc pri mobilite - zdravotnícky opatrovateľ zabraňuje vzniku otlakov na tele pacientov. Pravidelná chôdza a prípadné strečingové cvičenia dokážu zázraky. Je potrebné spomenúť, že tieto činnosti si vyžadujú veľa sily a fyzickej zdatnosti. Zdvíhanie pacientov nejde vždy hladko.

Priamo zo šatníka opatrovateľa

Národné združenie opatrovateľov v zdravotníctve každoročne dostáva otázky, či je profesia opatrovateľa skutočne zaradená medzi zdravotnícke povolania. Rozptyľujeme akékoľvek pochybnosti - áno. Ľudia pracujúci na tejto pozícii vykonávajú svoje povinnosti v nemocniciach, klinikách, centrách sociálnej starostlivosti, hospicoch, sanatóriách a rôznych nadáciách. Veľmi často sú v domácnosti pacienta a pomáhajú mu pri každodenných činnostiach.

Charakter práce v tejto profesii určuje platná uniforma. Zdravotnícki pracovníci si zvyčajne vyberajú súpravy oblečenia podobné tým, ktoré sú určené pre zdravotné sestry. Štandardné oblečenie zahŕňa nohavice a zdravotnícku blúzku. Súprava je zvyčajne vyrobená z ľahkých a vzdušných látok, ktoré nezadržiavajú vlhkosť a umožňujú pokožke dýchať. Je to pohodlný návrh na nosenie počas celej služby, aj niekoľko hodín.

Oblečenie, ktoré funguje za všetkých podmienok

Ideálnelekárske nohavice pre ošetrovateľa sa vyznačujú odolnými švami a odolnosťou voči oderu alebo roztiahnutiu. Poskytujú ochranu pred rôznymi druhmi znečistenia, neabsorbujú vodu a odpudzujú väčšinu škvŕn.

Na druhej strane,mikiny by mali mať všité vrecká, ktoré uľahčujú ukladanie základných nástrojov a predmetov. Odporúča sa vyberať si modely, ktoré sú priliehavé, ale nie príliš tesné. V súčasnosti trh ponúka širokú škálu strihov pre rôzne typy postáv. Každý si určite nájde niečo pre seba.

Farba zdravotníckych odevov nie je jednoznačne definovaná. Je tu veľká voľnosť. Môžeme sa rozhodnúť pre oblečenie v rôznych odtieňoch; intenzívnych aj pastelových. Ľudia pracujúci na tejto pozícii si zvyčajne vyberajú modely v jemných ružových a modrých tónoch. Čoraz častejšie sa stretávame aj s tým, že opatrovatelia nosia béžovú, sivú alebo bordovú farbu.

Predovšetkým praktické aspekty

Oblečenie opatrovateľov by sa malo dať ľahko čistiť a dezinfikovať. Pri kŕmení pacienta a starostlivosti o neho je personál vystavený množstvu nečistôt a škvŕn. Odporúča sa vyberať modely, ktoré možno často prať v práčke. Väčšinu odevov možno čistiť pri teplote 30 až 60 stupňov Celzia. Na predĺženie životnosti materiálu sa môžu používať aj špeciálne chemické prípravky určené na zdravotnícke odevy.

Venujte pozornosť štítkom a zloženiu materiálu. Niekedy sa ukáže, že väčšia investícia je z dlhodobého hľadiska výhodnejšia. Vyhýbajte sa tenkým tkaninám, ktoré majú tendenciu sa zvliekať a trhať.

Načítanie...